Yürüyüş Parkuru

Yürüyüş Parkuru
Hem termal bir tatil hem eğlencenin hemde türk ve dünya mutfağınız eşsiz lezzetlerinden faydalanırken günlük olarak yaptıklarınız arasında olan yürüyüşünüzüde devam etmek istemezmisiniz işte fırsat;
Her gün düzenli yürüyüş yapmanın kalp sağlığından kilo kontrolüne kadar pek çok faydası var. Bu basit ve etkili egzersizin en önemli faydası ise yaşlandırmayı geciktirmesi ve yaşam süresini uzatması.
Ömrünüzü uzatır. Bir “alışkanlık” haline getirilerek her gün düzenli yapılan yürüyüşle ömrünüze ömür katmanız ve yaşlanmayı geciktirmeniz mümkün. Yapılan araştırmalar haftada yaklaşık 20-25 kilometre yürüyen insanların, yürüyüş yapmayanlara göre daha uzun yaşadıklarını kanıtlamıştır.
Kalbinizi ve akciğerlerinizi korur. Kısa ve hızlı yürüyüşler yapmak kalp ve akciğer sağlığınızı korumanız için en iyi yoldur. Her gün 20-25 dakika yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.
Stresinizi azaltır. Yürüyüş yapmak strese de birebir. Yürüyüş yaparken kan basıncınız düzene girer, mutluluk hormonu olan endorfin salgılarsınız ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz.
Kilo kontrolünde etkilidir. Düzenli ve ritmik olarak yapılan yürüyüş, zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Her gün 20 dakika yürüyüş yaparak fazla yağlarınızı yakmanız ve yılda 7 kilo vermeniz mümkün. Ama tabii ki bu süreçte yediklerinize dikkat etmeli ve kalori kontrolünü de sağlamalısınız.


Yürüyüş yapmanın diğer faydaları ise şunlar:

Dinlenirken bile kilo vermeyi sağlayacak şekilde metabolizma hızınızı artırır.
Yeme isteğinin (iştahın) kontrol edilmesine yardımcı olur.
Enerji verir.
Kandaki kolesterol seviyesini azaltır.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Şeker hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye destek olur.
Göğüs, prostat ve mide-bağırsak gibi bazı kanser türlerine karşı riski azaltır.
Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklar için yardımcı rehabilitasyonu sağlar.
Bağırsakların çalışmasını düzenler.
Uyku düzenini destekler.
Bacak ve kalça bölgesindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur.
Kemik güçlenmesini sağladığı gibi yaşlı kadınların kaderi gibi gözüken kemik erimesi riskini de azaltır.
Bize Whatsapptan Ulasin